• Aktualności

 

16 listopada 2018 roku w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki odbyły się obrady Jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 58 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2019. Jury powołane przez prof. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało następujące oświadczenie:

Jury: Elżbieta Banecka, Waldemar Baraniewski, Janusz Janowski, Piotr Juszkiewicz, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Andrzej Krauze, Monika Małkowska, Maciej Mazurek, Daniel Muzyczuk, Barbara Piwowarska, Karolina Staszak, Katalin Timar, Iza Tarasewicz, Tomasz Wendland, Hanna Wróblewska

Po wnikliwym zapoznaniu się z propozycjami i dyskusji, Jury zdecydowało się rekomendować projekt „Lot” Romana Stańczaka do realizacji w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji. Dzieło jest wynikiem wieloletniej praktyki rzeźbiarskiej artysty w nicowaniu obiektów pochodzących z życia codziennego, a w tym przypadku skala przedsięwzięcia i odwaga koncepcji gwarantują monumentalny wyraz realizacji i jej wizualny powab. Autor nie boi się skojarzenia jego wypowiedzi z kwestiami fundamentalnymi dla podzielonej wspólnoty politycznej. Kuratorami projektu są Łukasz Ronduda i Łukasz Mojsak.

58 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia
11 maja – 24 listopada 2019
Kurator generalny: Ralph Rugoff
Temat przewodni: Obyś żył w ciekawych czasach

więcej informacji (źródło):https://labiennale.art.pl/